metodický list pro učitele

Pásová laboratoř

Výuková hra pro 15leté žáky: pásová výroba jako algoritmus, automatizace, efektivita a ladění.

75-135 min

Cílová skupina

8.-9. ročník, informatika, práce jednotlivě nebo ve dvojici na iPadu s klávesnicí.

Pomůcky

Aplikace v1/index.html, projektor, pracovní list, tužka, případně kartičky pojmů.

Výstup hodiny

Žák vysvětlí linku jako algoritmus a dokáže najít první chybný stav.

Výukové cíle

Cíle jsou formulované přes Bloomovu taxonomii: zapamatovat, porozumět, aplikovat, analyzovat, vyhodnotit, vytvořit.

Formativní hodnocení podle tematických celků

CelekCíl a Bloomovo slovesoKritéria a důkazy o učeníZpětná vazba a otázky
Mise 1-4
sekvence, operace, trasa
Žák popíše tok výrobku a aplikuje pásy a operaci +1. Správný výstup; slovní popis trasy; ukázková anonymní práce: řešení se správným směrem, ale zbytečnou objížďkou. „Kde začíná a končí algoritmus?“ „Který díl mění hodnotu?“
Mise 5-7
podmínka a cyklus
Žák analyzuje hodnotu výrobku a použije pravidlo pokud-pak-jinak nebo opakování. Vysvětlené větvení; ukončený cyklus; důkaz: žák ukáže hodnotu před a po rozhodnutí. „Podle čeho se rozhoduje?“ „Kdy se výrobek vrací a kdy odchází?“
Mise 8-11
ladění a kompozice
Žák vyhodnotí chybu a opraví pořadí nebo typ operace. Najde první chybný stav; zdůvodní opravu; anonymní ukázka: linka má dobrý směr, ale špatnou operaci. „Co je první odchylka od plánu?“ „Změnil/a jsi příčinu, nebo jen následek?“
Mise 12-15
barva a atribut
Žák rozliší hodnotu a barvu a aplikuje podmínku nad vlastností výrobku. Výstup kontroluje hodnotu i barvu; žák popíše, kde se atribut mění. „Co se změnilo: číslo, barva, nebo směr?“ „Proč je lakovna právě tady?“
Mise 16-18
větší bludiště
Žák vytvoří řešení ve větším prostoru a obhájí rozdělení trasy na úseky. Nákres koridoru před stavbou; funkční trasa; samostatná práce: žák navrhne jednu alternativní větev. „Který úsek je nejužší?“ „Kde je nejlepší místo pro změnu hodnoty nebo barvy?“

Průběh hodiny

ČasČinnostRole učitele
0-5 min Ukázka: vstup, pás, výstup, krok simulace. Pojmenovat herní objekty jako prvky algoritmu.
5-25 min Mise 1-4: sekvence, operace +1, objížďky a plánování trasy. Hlídá krátké slovní vysvětlení před stavbou.
25-50 min Mise 5-7: podmínka, větvení a první cyklus. Ptá se na pravidlo pokud-pak-jinak.
50-75 min Mise 8-11: ladění, kompozice operací a závěrečná kontrola. Nechá žáky krokovat a popsat první chybný stav.
75-95 min Mise 12-15: barva výrobku, lakování, třídění podle barvy a barva po cyklu. Vede diskusi o pořadí operací a testování více vstupů.
95-120 min Mise 16-18: větší bludiště, zaplněná pole, barva, hodnota a rozdělení trasy na úseky. Vede žáky k plánování koridoru před stavbou dílů.
120-135 min Reflexe, test nebo exit ticket, diplom po dokončení. Sbírá porozumění, ne pořadí žáků.

Mapování misí na pojmy

1
Rozjezd pásu
sekvence, tok dat
2
Dvakrát přičti
opakovaná operace
3
Objížďka kolem skladu
plánování, dekompozice
4
Zesilovač za rohem
funkce na trase
5
Kontrola kvality
podmínka, filtrování
6
Třídírna zakázek
větvení, více výstupů
7
Doplň do pěti
delší cyklus
8
Porouchaná linka
ladění směru
9
Špatný procesor
ladění operace
10
Dvě operace za sebou
kompozice funkcí s překážkou
11
Závěrečná kontrola
operace, podmínka, více výstupů
12
Modrá lakovna
barva, kontrola výstupu
13
Barva podle hodnoty
podmínka, barva, větvení
14
Třídírna barev
podmínka podle barvy s překážkou
15
Doplň a označ
cyklus a barva
16
Lakovna v bludišti
trasa, barva, atribut
17
Třídicí labyrint
podmínka ve větším prostoru
18
Finální zakázka
cyklus, barva, větší plánování

metodika

Vedení práce a hodnocení

Jak pracovat s chybou, jednotnou zelenou hvězdičkou a rozdílným tempem žáků.

strana 2

Co znamená hvězdička

Zelená hvězdička znamená splněnou misi bez ohledu na počet pokusů.

Počet pokusů slouží jen jako záznam ladění a podklad pro rozhovor o postupu.

Důležité

Hvězdička není veřejný žebříček. Odměňuje dokončení; více pokusů bereme jako přirozenou součást hledání variant.

Otázky pro řízenou diskusi

Ukázkové anonymní práce pro zpětnou vazbu

UkázkaCo žáci posuzujíVěta zpětné vazby
Linka doručí správnou hodnotu, ale používá mnoho zbytečných pásů. Vyhodnotit efektivitu bez shazování funkčního řešení. „Cíl je splněn; zkus označit dva díly, které by šly vynechat.“
Linka má správný tvar, ale podmínka je před operací. Analyzovat pořadí kroků. „Najdi první místo, kde se rozhoduje podle ještě neupravené hodnoty.“
Výrobek je správně modrý, ale končí ve špatném výstupu. Rozlišit atribut výrobku a směr toku. „Barva je vyřešená; teď obhaj, podle čeho se volí výstup.“

Samostatná práce a důkazy

Diferenciace

SituacePodporaRozšíření
Žák se ztrácí v trase. Nechť trasu nejdřív ukáže prstem nebo zakreslí šipkami na papír. Najde kratší řešení se stejným výstupem.
Žák nerozumí podmínce. Sepíše dvě konkrétní hodnoty: kam půjde sudá a kam lichá. Přepíše pravidlo do pseudokódu.
Žák rychle dokončí mise. Nemusí čekat; porovnává počet dílů a kroků. Navrhne vlastní začátečnickou misi pro spolužáka.

Očekávané potíže

Chyba se bere jako selhání

Vraťte se k pojmu ladění: chyba je informace o tom, kde se plán a skutečný stav rozešly.

Žák sleduje jen konec

Trvejte na otázce: "Kde nastal první chybný stav?"

Podmínka se plete s operací

Operace mění hodnotu. Podmínka rozhoduje, kudy hodnota pokračuje.

Cyklus se zacyklí navždy

Nechte žáka najít, která hodnota se mění a kdy už má cyklus opustit.

Kontrola splnění cíle